Şimdi hesap vakti

0
696
Haklarındaki fezlekelerin karara bağlanması için Meclis’te dokunulmazlıkları kaldırılan HDP’lilerle ilgili yargı düğmeye bastı.
2 yıl önce Ayn el-Arab’daki DAEŞ’lileri bahane ederek sokakları kan gölüne çeviren HDP’liler için hesap günü geldi.
Şimdi hesap vakti

2 yıl önce Ayn el-Arab’daki DAEŞ’lileri bahane ederek sokakları kan gölüne çeviren HDP’liler için hesap günü geldi. Sayısız çağrıya karşın ifade vermeyi reddederek yargıya meydan okuyan 15 milletvekilinden 12’si gözaltına alındı. Demirtaş ve Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 9 vekil tutuklanırken, 3’ü adli kontrolle serbest bırakıldı. Adreslerinde bulunamayan 3 vekilden 2’sinin yurt dışına kaçtığı belirlendi.

Şimdi Hesap Vakti
Şimdi Hesap Vakti

Haklarındaki fezlekelerin karara bağlanması için Meclis’te dokunulmazlıkları kaldırılan HDP’lilerle ilgili yargı düğmeye bastı. Diyarbakır, Hakkari, Van, Şırnak ve Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıklarınca yürütülen terör soruşturmaları kapsamında HDP’li milletvekillerine yönelik operasyon düzenlendi. İsimleri gözaltı listesinde bulunan 15 HDP’liden 12’si, çeşitli illerde gözaltına alındı.

YÜKSEKDAĞ KOCAELİ’DE

Selahattin Demirtaş-Figen Yüksekdağ
Selahattin Demirtaş-Figen Yüksekdağ
DTK, KCK ve 6-8 Ekim olaylarına yönelik soruşturmalar kapsamında ifade vermeye gitmedikleri için gözaltına alınan isimlerin başında gelen HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.
Demirtaş ve Yüksekdağ önce Diyarbakır’dan uçakla Kocaeli’ye getirildi. Figen Yüksekdağ Kandıra ilçesindeki Kocaeli F Tipi Cezaevi’ne, Selahattin Demirtaş ise helikopterle götürüldüğü Edirne’deki F Tipi Cezaevine konuldu.
Operasyonlar kapsamında Demirtaş ve Yüksekdağ’ın dışında, Şırnak milletvekilleri Ferhat Encü, Leyla Birlik, Hakkari milletvekilleri Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Diyarbakır milletvekilleri İdris Baluken, Nursel Aydoğan, Ziya Pir, İmam Taşçıer, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım da yakalandı.

9’U TUTUKLANDI 3’Ü SERBEST

 

Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ise adresinde bulunamadı. Akdoğan’ın aranmasına devam ediliyor. Zanlılardan Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Gülser Yıldırım, Nursel Aydoğan, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan ve Ferhat Encü tutuklandı, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, İmam Taşçıer ise adli kontrol hükümleriyle serbest bırakıldı.

Sırayla cezaevine

Şimdi Hesap Vakti
Şimdi Hesap Vakti

Diyarbakır’da gözaltına alınan Nursel Aydoğan ile Midyat’ta yakalanan Leyla Birlik ile Ferhat Encü, Şırnak Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı. Selma Irmak da Hakkari’de cezaevine gönderilirken, Diyarbakır’da Gülser Yıldırım hakkında da tutuklama kararı verildi.

Zanlılar ‘terör örgütü propagandası’ ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’, ‘suç ve suçluyu övmek’, ‘askeri yasak bölgelere girmek’, ‘örgüt adına suç işlemek’ gibi maddelerle suçlanıyor. Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Abdullah Zeydan da akşam saatlerinde tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bayan Terör

Şimdi Hesap Vakti
Şimdi Hesap Vakti

Terör örgütü MLKP’nin yöneticiliğinden HDP’ye transfer olan ve “Sırtımızı PKK’ya dayadık” ifadesiyle büyük tepki toplayan Figen Yüksekdağ, 2012’de AK Parti binasına saldırı girişiminde parçalanarak ölen canlı bomba Yasemin Çiftçi’yi de ‘rahmetle’ anmış, “Devrimci hareketin komünist evlatları olarak bizler asla yenilgiyi kabul etmedik. Çok can aldık, çok can verdik. Yasemin yoldaşın izinden yürümeye devam edeceğiz” demişti. Ayrılıkçı terör örgütüne siyasi taşeronluk yapan Yüksekdağ, ifade vermeye gitmeyince polis onu Ankara’daki evinde gözaltına aldı. Soruşturma dosyası Diyarbakır’da bulunduğu için bu kente sevk edilen Yüksekdağ, sevk edildiği adliyede savcılık işlemlerinin ardından mahkeme tarafından tutuklandı.

YORUM YOK

CEVAP VER